loader
Poradnik

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Większość stanów w Ameryce wymaga przeprowadzenia pewnego rodzaju przeglądu samochodu w celu jego rejestracji. Twoim obowiązkiem jest dopilnowanie, aby przegląd był kompletny i opłacony, w przeciwnym razie nie będziesz mógł odnowić rejestracji. Ile kosztuje przegląd samochodu?

W tym przewodniku przedstawiamy średnie koszty. Omawiamy także przegląd samochodu używanego i pokazujemy, na jakie systemy należy zwrócić uwagę przed zakupem pojazdu.

Spis treści show Ile kosztuje przegląd samochodu? Koszty przeglądu samochodowego w najważniejszych państwach 1. Kalifornia 2. Teksas 3. Floryda 4. Pensylwania 5. Nowy Jork Państwa, które nie wymagają przeglądu samochodu Co wchodzi w skład przeglądu samochodowego? Jak długo trwa inspekcja bezpieczeństwa samochodu? Co jest potrzebne do przeglądu samochodu? Co należy sprawdzić przed zakupem używanego samochodu? 1. Układ kierowniczy/zawieszenie 2. Wydech 3. Hamulce 4. Opony 5. Główne układy

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Na coroczny przegląd samochodu można wydać od 7 do 70 dolarów. Cena zależy od tego, w jakim stanie mieszkasz i jakie są wymagania. Jeśli chcesz wykonać przegląd samochodu używanego przed jego zakupem, możesz zapłacić od 100 do 350 USD, w zależności od tego, jakie układy chcesz sprawdzić.

W przypadku corocznej kontroli bezpieczeństwa można udać się do dowolnego warsztatu współpracującego z danym państwem. Natomiast w przypadku przeglądu samochodu używanego można poprosić o pomoc dowolnego mechanika, nawet kogoś z rodziny lub przyjaciela.

Koszty przeglądów samochodowych w najważniejszych państwach

1. Kalifornia

W Kalifornii kierowcy muszą wykonywać przegląd pojazdu co dwa lata. W ramach tego przeglądu musisz również przejść test emisji spalin. Jeśli nie przejdziesz testu emisji, nie będziesz mógł uzyskać przedłużenia rejestracji i możesz zostać ukarany grzywną.

Inspekcja bezpieczeństwa kosztuje średnio od 25 do 75 USD. Cena zależy od miejsca wykonania przeglądu i rodzaju pojazdu.

2. Teksas

O ile nie posiadasz zupełnie nowego samochodu, musisz co roku poddać się kontroli bezpieczeństwa w Teksasie. W niektórych hrabstwach wymagane jest także badanie emisji spalin.

Za roczną kontrolę bezpieczeństwa większości pojazdów osobowych trzeba zapłacić 7 USD. Badanie emisji spalin może kosztować od 11,50 do 22,50 USD. Ceny różnią się także w przypadku kontroli pojazdów użytkowych lub motorowerów.

3. Floryda

Opłaty za przegląd na Florydzie ustalane są przez instytucję świadczącą usługę. Z tego powodu warto się rozejrzeć.

Niektóre warsztaty samochodowe wykonują przeglądy za darmo, jeśli jesteś już ich klientem. W przeciwnym razie można znaleźć sklepy, które pobierają 99 USD lub więcej za inspekcję bezpieczeństwa.

4. Pensylwania

Jest to kolejny stan, który pozwala, aby opłaty za inspekcje były ustalane przez dostawcę. Z tego powodu możesz wydać zaledwie 25 dolarów za inspekcję i 30 dolarów za badanie emisji spalin.

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, zalecamy rozejrzeć się za najlepszą stawką. Nawet jeśli będziesz musiał jechać kilka minut, aby uzyskać oszczędności, może być tego warte.

5. Nowy Jork

W Nowym Jorku pojazdy muszą być kontrolowane co roku, a większość z nich wymaga również badania emisji spalin. Większość lekkich pojazdów kosztuje 10 dolarów za przegląd i 11 lub 27 dolarów za badanie emisji.

Ceny będą inne, jeśli posiadasz pojazd z silnikiem diesla. Inne opłaty obowiązują również w przypadku większych pojazdów i motocykli.

Stany, w których nie jest wymagany przegląd samochodu

Przegląd samochodowy nie jest wymagany w każdym stanie. W tych siedmiu stanach nie ma przepisów wymagających przeglądów samochodowych.

  • Alaska
  • Arkansas
  • Iowa
  • Minnesota
  • Montana
  • Karolina Południowa
  • Południowa Dakota

W Mississippi i Michigan przeglądy samochodów są wymagane tylko w szczególnych okolicznościach. Na przykład, jeśli odbudujesz samochód, który ma prawo jazdy w Michigan, będziesz musiał poddać go przeglądowi w celu rejestracji. Ponadto w Mississippi wymagany jest przegląd samochodów z przyciemnianymi szybami.

Alaska i Karolina Południowa wymagały kiedyś inspekcji bezpieczeństwa, ale obecnie z nich zrezygnowały. Alaska uchyliła swoje prawo stanowe dotyczące kontroli w 2012 roku. Ponadto Karolina Południowa nie wprowadziła ponownie inspekcji, ale nie oznacza to, że tak będzie zawsze.

Co wchodzi w zakres kontroli bezpieczeństwa samochodu?

Każdy stan ma własną listę elementów wymaganych do przejścia inspekcji bezpieczeństwa. W niektórych stanach, aby uzyskać ocenę pozytywną, wymagane jest sprawdzenie emisji spalin.

Oprócz tego większość stanów wymaga sprawdzenia oświetlenia zewnętrznego. Ponadto warsztat będzie chciał sprawdzić, czy działa klakson i pasy bezpieczeństwa. Niektóre stacje nie przyjmują samochodu, ponieważ na desce rozdzielczej świecą się lampki ostrzegawcze, więc może być konieczna naprawa przed zaliczeniem przeglądu.

Spodziewaj się, że warsztat zabierze Twój samochód na przejażdżkę. Będą chcieli sprawdzić, czy układ kierowniczy i zawieszenie działają prawidłowo, aby zapewnić bezpieczeństwo. Jest to także najlepszy sposób na wypróbowanie hamulców. Jeśli masz przyciemniane szyby, warsztat zmierzy także procent światła, które może przez nie przenikać, aby upewnić się, że są zgodne z przepisami państwowymi.

Jak długo trwa kontrola bezpieczeństwa samochodu?

Jeśli zamierzasz poddać się corocznej lub półrocznej kontroli bezpieczeństwa, musisz wiedzieć, ile czasu zajmie Ci wizyta w warsztacie. Ogólnie rzecz biorąc, przegląd powinien trwać nie dłużej niż trzydzieści minut, ale nie to zwykle zajmuje najwięcej czasu.

Po przybyciu do warsztatu trzeba czekać w kolejce za innymi klientami. Jeśli warsztat nie pozwala na umawianie się na wizyty, lepiej będzie, jeśli zostawisz samochód i przyjdziesz po niego później.

Ponadto przegląd samochodu może potrwać dłużej, jeśli mechanik stwierdzi, że w pojeździe jest coś nie tak. Jeśli ma to uniemożliwić uzyskanie nowej naklejki kontrolnej, warto od razu zlecić naprawę.

Co jest potrzebne do przeglądu samochodu?

Przed udaniem się do lokalnego warsztatu na przegląd samochodu należy się upewnić, że posiada się odpowiednią dokumentację. Potrzebne będzie prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny samochodu.

Ważne jest także zabranie ze sobą karty ubezpieczeniowej. Większość punktów nie przyjmuje kserokopii tych dokumentów, dlatego należy zabrać ich oryginały. Ponadto należy mieć przygotowaną opłatę. W niektórych przypadkach może być pobierana opłata za użycie karty kredytowej, dlatego warto rozważyć płatność czekiem lub gotówką.

Co należy sprawdzić przed zakupem używanego samochodu

1. Układ kierowniczy/zawieszenie

Przed zakupem używanego samochodu należy upewnić się, że układ kierowniczy i zawieszenie działają zgodnie z przeznaczeniem. W przeciwnym razie możesz mieć problemy z kontrolowaniem pojazdu na drodze. Układ kierowniczy ma za zadanie zapewnić kontrolę nad tym, w którą stronę porusza się pojazd, natomiast zawieszenie ma za zadanie podtrzymywać pojazd, aby zapewnić stabilną i płynną jazdę.

W ramach kontroli układu kierowniczego mechanik sprawdza tuleje, przeguby typu U-joint, końcówki drążków kierowniczych, ramię zwrotnicy i przeguby kulowe. Sprawdzi także amortyzatory, sprężyny i rozpórki, aby upewnić się, że wszystko jest w optymalnym stanie technicznym.

RELATED: Na co zwrócić uwagę przed zakupem używanego samochodu (kompletny przewodnik)?

2. Wydech

Układ wydechowy samochodu składa się z wielu komór i rur, których zadaniem jest odprowadzanie spalin wytwarzanych przez silnik. Układ wydechowy jest odpowiedzialny za przekształcanie toksycznych gazów pochodzących ze spalania w substancje mniej szkodliwe dla środowiska. Pomaga on także zmniejszyć hałas wytwarzany przez silnik.

Podczas typowego przeglądu układu wydechowego sprawdzane są: katalizator, rura wydechowa, tłumik i rura wydechowa. Mechanik powinien także skontrolować czujniki tlenu i kolektor wydechowy.

3. Hamulce

Zadaniem układu hamulcowego jest spowolnienie opon i zatrzymanie pojazdu w celu uniknięcia kolizji na drodze. Ten system bezpieczeństwa musi działać prawidłowo, aby zapewnić maksymalną ochronę kierowcy.

Podczas właściwej kontroli układu hamulcowego mechanik zmierzy grubość klocków lub szczęk hamulcowych. Zmierzy także grubość rotora hamulcowego lub średnicę bębna hamulcowego. Układ hamulcowy to jednak znacznie więcej niż tylko te główne części. Kompleksowa kontrola obejmuje także przewody hamulcowe, hamulec postojowy, okucia, cylindry kół, układ ABS i zaciski. Ponadto należy sprawdzić poziom płynu hamulcowego i w razie potrzeby uzupełnić go.

4. Opony

Opony samochodowe są jedyną częścią pojazdu mającą kontakt z podłożem, co sprawia, że ich stan jest o wiele ważniejszy. Jeśli opony lub koła są w złym stanie, bezpieczeństwo na drodze jest zagrożone. Podczas przeglądu opon i kół mechanik przeprowadza dokładną kontrolę i szuka wszelkich usterek.

Przede wszystkim sprawdza się, czy w oponach nie ma przebić lub innych przedmiotów. Sprawdzane jest także ciśnienie w oponach i w razie potrzeby regulowane. Technicy sprawdzają bieżnik, aby określić, czy zużywa się równomiernie. Jeśli konieczna jest rotacja opon, jest ona wykonywana.

Podczas przeglądu sprawdzana jest także geometria kół, ponieważ przy nieprawidłowej geometrii opony zużywają się przedwcześnie. Jeśli świeci się kontrolka TPMS, a ciśnienie jest prawidłowe, być może trzeba będzie wymienić także czujnik.

5. Główne układy

Oprócz tych układów istnieją inne główne podzespoły, które zawsze należy sprawdzić. Mechanik wejdzie pod maskę, aby sprawdzić napinacz paska i uszczelkę pokrywy zaworów. Należy również sprawdzić świece zapłonowe, pasek rozrządu i akumulator.

Należy sprawdzić wszystkie płyny. Gdy ich poziom jest niski, należy uzupełnić płyn do spryskiwaczy, płyn przekładniowy, olej, płyn chłodzący i płyn wspomagania kierownicy.