loader
Poradnik

Usuwanie asfaltu z lakieru samochodu - poradnik

Asfalt to jedno z najbardziej uciążliwych zanieczyszczeń na powierzchni lakieru. Wystarczy że wjedziemy na nieutwardzoną powierzchnię świeżo wylewanego asfaltu, a powierzchnia naszego samochodu zostaje pokryta kropkami i kawałkami asfaltu. Ponadto, asfaltu nie usuniemy tradycyjnymi metodami mycia i czyszczenia. Nawet jeśli niektóre kawałki odpadną, na lakierze pozostaną przylepione plamki. Co zrobić w takiej sytuacji? Dowiecie się w poniższym artykule.

Usuwanie asfaltu nie musi być trudne, ciężkie i męczące. Co więcej, może być naprawdę łatwe i wymagać jedynie cierpliwości. W celu usunięcia kawałków asfaltu z powierzchni lakieru powinniśmy sięgnąć po specjalistyczny produkt tzw. Tar Remover. Jest to środek o działaniu podobnym do glinki, jednak jego skuteczność polega na zdolności do rozpuszczania substancji kleistych. Stosujemy je do usuwania pozostałości smoły, asfaltu, kleju, oraz żywic z lakieru i elementów z czystego metalu. Jednymi z najlepszych dostępnych na rynku tar removerów są MAC Prickbort, Nielsen, Binder, Fireball, czy CarPro.

Aby użyć tar removera powinniśmy wpierw oczyścić samochód z zalegających zanieczyszczeń. Spłukanie lakieru, lub umycie go za pomocą piany aktywnej powinno być wystarczającym zabiegiem. Po umyciu lakieru, spryskujemy obficie jego powierzchnię tar removerem. Następnie pozostawiamy go do zareagowania. W tym czasie środek zaczyna wżerać się w strukturę zalegającego asfaltu i rozbijać substancje kleiste, co skutkuje odklejaniem całych drobinek od powierzchni lakieru. W razie potrzeby po jakimś czasie możemy dodać odrobinę środka na powierzchnię aby wzmocnić i utrzymać efekt rozpuszczania. Po kilku-kilkunastu minutach spłukujemy preparat, a jeśli na lakierze pozostały po nim jakieś ślady, docieramy je delikatnie mikrofibrą. Lakier powinien zostać oczyszczony z wszelkich zalegających kawałków asfaltu.

Aby uchronić się przed działaniem zalegającego asfaltu, możemy zabezpieczyć lakier foliami PPF. Są to przeźroczyste folie samochodowe, o dużej wytrzymałości, oraz zdolności do samoregeneracji. Pod wpływem ciepła znikają z ich powierzchni mikrozarysowania, oraz swirle. Dzięki tym właściwościom stanowią świetną ochronę przed odskakującymi kamieniami, oraz elementami asfaltu. Aby zaaplikować na swój samochód folię PPF, skontaktuj się z profesjonalnym studiem detailingu.