loader
Poradnik

5 powodów, dla których warto nałożyć powłokę ceramiczną

Wyjątkowe samochody powinny być wyjątkowo traktowane, a co za tym idzie zasługują na najlepszą ochronę lakieru. Czy zatem ceramiczna powłoka na lakier to opcja tylko dla wybranych? Oczywiście, że nie. Dla każdego właściciela, jego pojazd może być wyjątkowy i zasługuje na taką ochronę lakieru.

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że utrzymanie lakieru w bardzo dobrej kondycji to duże wyzwanie. Warto zatem pomyśleć o ceramicznej powłoce na lakier. Dlaczego? 

1 powód: do 5 lat bez martwienia się o lakier 

Powłoka ceramiczna to obecnie najtrwalszy sposób na ochronę lakieru na całym świecie. Jej wyższość nad innymi sposobami ochrony lakieru to przede wszystkim jej twardość, gładkość i odporność na zużycie. Po wykonaniu zabezpieczenia na lakierze pojawi się niewidoczna i przeźroczysta warstwa o grubości 2-3 mikronów, co pozwala na całkowite odizolowanie lakieru od niekorzystnego działania czynników zewnętrznych, do których zaliczyć można: 

  • rysy,
  • uszkodzenia mechaniczne,
  • sól drogowa,
  • soki z drzew opadające na lakier,
  • promieniowanie UV,
  • kwaśne deszcze.

Dzięki takiej powłoce na lakierze można ograniczyć pojawienie się odprysków i zadrapań, co mogłoby generować duże koszty. 

2 powód: można samodzielnie zabezpieczyć lakier 

Gdy zostanie podjęta decyzja o nałożeniu powłoki ceramicznej na lakier, możemy zrobić to samodzielnie, albo zlecić specjaliście. Samodzielne nakładanie powłoki ceramicznej jest skomplikowane i można podzielić je na 5 etapów.

ETAP 1. Powierzchnia, na którą ma być nałożona powłoka musi zostać dokładnie odtłuszczona. 

ETAP 2. Należy wstrząsnąć butelkę i nałożyć 6-8 kropel na satynową mikrofibrę owiniętą na aplikatorze. Istotne jest, aby pierwsze nałożenie było obfite. 

ETAP 3. Powłoka powinna być nakładana krzyżowo i jednorazowo na obszary nie większe aniżeli 50x50cm. 

ETAP 4. Następną czynnością będzie obserwacja powłoki. Po około 2 minutach począwszy od nałożenia (w temperaturze około 20°C) jej kolor powinien ulegać zmianie. 

ETAP 5. Po nałożeniu i wypolerowaniu pierwszej warstwy należy odczekać minimum 1 godzinę, a następnie powtórzyć etapy od 2-5 (maksymalna trwałość zostanie osiągnięta po nałożeniu 3 warstw). 

Powłoka ceramiczna

3 powód: efekt lustra na lakierze

Po przeprowadzeniu pełnej aplikacji (jak wspomniano wcześniej 3 warstw) naszym oczom ukaże się niesamowity efekt. Samochód będzie wyglądał jak po oblaniu szkłem. Nie ma znaczenia, czy jest to auto prosto z salonu, czy trochę starszy egzemplarz. Efekt będzie zaskakujący. 

4 powód: lakier odpychający brud

Czym jest powłoka hydrofobowa i jakie są jej zalety? Odpowiedź na to pytanie stanowi następny dowód na to, że z pewnością warto pomyśleć o nałożeniu na lakier powłoki ceramicznej. Hydrofobowość jest zdolnością do odpychania zabrudzeń i cząsteczek wody z zabezpieczonej powierzchni. Dzięki temu brud w dużo mniejszym stopniu będzie osadzał się na powierzchni samochodu. Co w konsekwencji pozwoli na zmniejszenie częstotliwości wizyt na myjni samochodowej. 

Regularne konserwowanie powłoki ceramicznej przy pomocy K2 Grabin Reload pozwoli na wydłużenie ochrony nawet o 5 lat. Proces konserwacji należy powtarzać cztery, albo dwa razy do roku.

5 powód: ochrona nie tylko dla lakieru 

Powłoka ceramiczna może chronić nie tylko powierzchnie lakierowane. Można nią zabezpieczyć także uszczelki, szyby, reflektory, elementy chromowane, plastiki, czy felgi. 

Czy warto zatem zainteresować się ceramiczną powłoką na lakier? Zdecydowanie TAK! Oczywiście, jeżeli lubimy, kiedy nasze auto przykuwa spojrzenia i zachowuje swój pierwotny wygląd na dłużej.