loader
Pianownica

Jak rozcieńczyć pianę aktywną w pianownicy?

Rozcieńczanie Piany Aktywnej w Pianownicy PA

Skoncentrowane preparaty przeznaczone do mycia karoserii samochodów użytkowane bywają za pomocą spryskiwaczy lub pianownic mocowanych do pistoletów myjek ciśnieniowych. W ten sposób można je wykorzystać najbardziej optymalnie i wygodnie. Wiele osób zastanawia się nad tym jak można rozcieńczyć piany aktywne. Okazuje się, że nie jest to takie trudne, jak się może wydawać.

Przygotuj lancę i środek myjący

Na starcie należy przygotować pianownicę, upewniając się czy zbiornik został wypłukany po wcześniejszych pracach.  Lepiej nie ryzykować tym, że delikatny lakier samochodowy zostanie potraktowany ostrym środkiem myjącym do samochodów ciężarowych itd.

Sprawdź proporcje rozcieńczenia produktu

Informacje na ten temat znajdować się powinny na opakowaniu danego produktu. Tam można odczytać pH produktu i inne uwagi na temat  tego, jak powinno się stosować dany środek. Obowiązkowo należy się z nimi zapoznać. W końcu bezpieczeństwo to w tym przypadku podstawa.

W przypadku piany Tenzi Neutral Celar Foam producent zaleca aby wymieszać ją z wodą w stosunku 1:10. A więc na 10 części  wody  powinna przypadać 1 część piany. Większe stężenia stosuje się w okresie zimowym, gdy zabrudzenia są większe.

W lecie stosuje się mniejsze stężenia środków myjących, bo zabrudzenia na karoserii samochodowej są wówczas mniejsze. Mniejsza zawartość chemii wskazana jest  również wtedy, gdy powierzchnia lakieru jest bardzo delikatna lub lakier jest pokryty woskiem czy specjalną powłoką ochronną.

Uzupełnij zbiornik na pianę ciepłą wodą

Zbiornik przeznaczony na pianę  należy wypełnić ciepłą, czystą wodą do odpowiedniego poziomu. W tym przypadku jest to kreska na wysokości 300 ml miarki. Woda może być zimna, ale środek myjący lepiej radzi sobie w ciepłym roztworze.

Mycie karoserii

Wlej koncentrat piany do zbiornika

Do zbiornika z 300 ml wody należy wlać 300 ml koncentratu środka myjącego. W ten sposób powstaje 600 ml mieszanki w proporcjach 1:1. To roztwór roboczy 50%.

Jak wspomniano już wcześniej, producent Tenzi Neutral Celar Foam zaleca stosowanie roztworu 1:10. Dlaczego więc powstał inny roztwór? Każda lanca dodatkowo rozcieńcza chemię znajdującą się w zbiorniku strumieniem wody, który przechodzi przez pistolet. Lance typu PA pozwalają na regulację rozcieńczenia chemii od 1:5 do 1:10. Jeśli więc roztwór 50% zostanie rozcieńczony 5 razy powstanie roztwór roboczy 10%. W przypadku 10-krotnego rozcieńczenia powstanie roztwór roboczy 5%.

Mocowanie pianownicy do pistoletu

Zbiornik z pianą należy wkręcić do lancy, a tę zamontować do pistoletu danej myjki. Pokrętło zamontowane w pianownicy pozwala na wygodne regulowanie ilości podawanej w danej chwili chemii. W każdej chwili można więc zdecydować się na pianę o większym czy mniejszym stężeniu.

Nakładanie Piany

Pianę zawsze nakłada się na samochód suchy, zaczynając od dołu i kierując się ku jego górze. Nie warto przy tym spłukiwać brudu drogowego z auta przed nałożeniem środka myjącego. Wówczas piana będzie spływała z mokrej i oczyszczonej karoserii. Lepiej odczekać kilka minut, aż zacznie działać.

Rozpuszczanie brudu to proces, który na ogół trwa kilka minut. Ile czasu powinna piana znajdować się na karoserii auta czy  innej powierzchni? W tym przypadku wiele zależy od temperatury otoczenia, rodzaju zabrudzeń czy rodzaju wykorzystanego koncentratu. Jednak piana nigdy nie może całkowicie wyschnąć na danej powierzchni. Dlatego trzeba uważać latem. Wówczas auto najlepiej myć w cieniu i dość szybko je spłukiwać.