loader
Poradnik

Jak dbać o lakier samochodowy zimą?

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią oczywiście trudny okres dla wielu kierowców. Zwłaszcza dla tych, którzy przykładają wiele wagi do dbania o swój samochód. Ci prawdopodobnie najchętniej przykryliby swoje cztery kółka plandeką, by uniknąć jakichkolwiek zniszczeń, na drogę zaś wyjechaliby po zakończeniu najgorszego czasu, wiosną. I nie ma w tym nic dziwnego - zima nie należy do najlepszych pór roku dla aut.

Piach, sól, błoto, skrobanie szyb, odgarnianie zasp: każda z tych czynności nie pozostaje bez wpływu na samochód, a tym bardziej stan lakieru. W tym czasie warto zatem wyjątkowo zadbać o karoserię swoich czterech kółek. Jak? Oto kilka przydatnych porad.

Zacznij przygotowania już teraz

Nie daj się zaskoczyć! Lepiej zacząć przygotowania już teraz, zanim zima się rozpoczęła. Odpowiednie zabezpieczenie dla lakieru Twojego samochodu może zapewnić pokrycie go warstwą ochronną, która zabezpieczy go przed działaniem szkodliwych czynników. Dlatego dokładnie umyj, wypoleruj i nawoskuj karoserię.

Dokładne mycie

Na początek zacznij od mycia. To podstawa odpowiedniego dbania o lakier samochodowy, bowiem zanim zaczniesz nabłyszczać i woskować, musisz pozbyć się wszystkich zabrudzeń. Warto zacząć od opłukania samochodu - na przykład za pomocą węża ogrodowego bądź profesjonalnej myjki ciśnieniowej. W ten sposób unikniesz zagrożenia, które mogłoby przynieść czyszczenie karoserii, na której zostały drobinki piasku. Mogłyby one poważnie porysować lakier. Idealnym rozwiązaniem będzie użycie pianownicy bądź opryskiwacza, dzięki którym będziesz mógł wykorzystać aktywną pianę, która pozbędzie się bardziej uporczywych zabrudzeń, takich jak zaschnięte błoto czy pozostałości owadów.

Ręczne mycie wymagać będzie zakupienia rękawicy z mikrofibry bądź miękkiej gąbki oraz specjalnego szamponu do karoserii. W ten sposób pozbędziesz się brudu bez konieczności szorowania. Jeśli chcesz upewnić się, że żadne zagubione ziarenko piasku nie zafunduje Twojemu samochodowi mikrouszkodzeń, wypróbuj metodę "na dwa wiadra". W jednym trzymaj ciepłą wodę z szamponem, w drugim zaś czystą wodę, w której będziesz mógł opłukać gąbkę ze środka myjącego i brudu.

Myj samochód kolistymi ruchami, od góry do dołu (od dachu do drzwi). Te najbardziej zabrudzone miejsca zostaw na koniec. W ten sposób nie przeniesiesz brudu ze zderzaków czy kół na samą karoserię. Po zakończonym myciu wysusz samochód miękkimi ręcznikami, które wchłoną nadmiar wody. Dzięki temu unikniesz zacieków.

Pielęgnacja lakieru zimą

Glinkowanie

To sposób na pozbycie się najdrobniejszych zabrudzeń, ostatnia kontrola stanu czystości przed polerowaniem. Zabieg polega na pozbyciu się drobinek brudu, które wbiły się głęboko w karoserię podczas jazdy. Po wykonaniu glinkowania możesz przejść do polerowania i woskowania.

Woskowanie - lakier jak nowy

Ostatni element pielęgnacji czas zacząć. To właśnie woskowanie sprawia, że lakier wygląda jak nowy, przy okazji chroniąc go przed kolejnymi zabrudzeniami. Jaki jednak specyfik wybrać? Na rynku znajdziemy ich mnóstwo, dlatego wybór może wydać się trudny. Woski dzielą się na dwie grupy: twarde i płynne. Pasjonaci powiedzą, że najlepsze są naturalne woski twarde, gdyż to one dają najlepsze efekty. Aplikacja jest jednak trudniejsza, a nieodpowiednie nałożenie i rozprowadzenie wosku może spowodować, że zostaniemy z nieestetycznymi smugami. Płynne woski nakłada się dużo łatwiej, dlatego dla mniej doświadczonych właścicieli aut są z pewnością lepszym wyborem. Pamiętaj, by dokładnie przeczytać instrukcję, zanim zaczniesz woskowanie.

Regularne mycie - klucz do ochrony lakieru

Chociaż mycie samochodu zimą jest trudniejsze i mniej przyjemne, nie rezygnuj z tego. To jeden ze sposobów, który pozwoli Ci utrzymać lakier w doskonałym stanie. Jak pielęgnować auto, gdy temperatury są minusowe?

Korzystaj wtedy z myjni ręcznej w ogrzewanym pomieszczeniu. Pozbędziesz się solnych osadów, które niszczą karoserię, a także dokładnie osuszysz pojazd, by uniknąć zamarzania wody na lakierze i w uszczelkach.

Uważaj z odśnieżaniem

Pamiętaj, że nieodpowiednie narzędzia do odśnieżania mogą uszkodzić karoserię. Używaj do tego szczotek o miękkim włosiu, a do skrobania skrobaczek z miękkiego plastiku bądź odmrażaczy.

Zima to nieciekawy czas dla samochodu - dlatego dbaj o niego z jeszcze większą troską. Usuwaj zabrudzenia, bądź uważny i zadbaj o mycie i woskowanie. W ten sposób, gdy tylko przyjdzie wiosna, Twoja karoseria będzie prezentować się doskonale.