loader
Poradnik

Diagnostyka samochodowa - jak rozwiązywać problemy z samochodem (poradnik)

Osoby, które nie znają się zbyt dobrze na samochodach, mogą czuć się zagubione, gdy coś jest nie tak. Bez przeszkolenia w dziedzinie motoryzacji może być trudno zorientować się, co się dzieje. Istnieje jednak kilka prostych sposobów na przeprowadzenie diagnostyki samochodowej bez szkolenia. Nauka rozwiązywania problemów z samochodem wymaga zwracania uwagi na swoje zmysły.

Wiele problemów można wykryć po prostu rozglądając się dookoła. Niektóre problemy motoryzacyjne można również usłyszeć lub zauważyć zmianę w sposobie prowadzenia pojazdu. Istnieje także możliwość, że nos doprowadzi Cię do uszkodzonego elementu.

W tym przewodniku rozwiązywania problemów przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, jak znaleźć przyczynę usterki. Być może uda Ci się zaoszczędzić trochę pieniędzy na profesjonalnej diagnozie.

Spis treści show Jak rozwiązywać problemy z samochodem? 1. Rozejrzyj się dookoła 2. Uważnie słuchaj 3. Zwróć uwagę 4. Użyj nosa Koszt profesjonalnej diagnostyki samochodowej

Jak rozwiązywać problemy z samochodem

1. Rozejrzyj się dookoła

Twoje oczy patrzą na samochód każdego dnia, więc prawdopodobnie przyzwyczaiłeś się już do tego, jak wszystko powinno wyglądać. Dzięki szybkiej kontroli wzrokowej można zauważyć, że coś jest nie tak, co może doprowadzić do usterki.

Ponadto można łatwo zauważyć, kiedy na desce rozdzielczej pojawiają się lampki ostrzegawcze. Jeśli tak się stanie, należy podjąć odpowiednie działania. Niektóre lampki nie wymagają wyjaśnienia, np. kontrolka ciśnienia w oponach, która informuje o konieczności uzupełnienia powietrza w oponach. Inne lampki wymagają dokładniejszej diagnostyki, np. lampka kontrolna silnika (Check Engine Light). Należy udać się do lokalnego sklepu z częściami samochodowymi, aby wykonać bezpłatne skanowanie komputerowe, lub użyć skanera OBD2 do samodzielnego odczytania kodów.

Jeśli zauważysz cieknący płyn pod samochodem, również możesz wykonać więcej pracy detektywistycznej. Każdy płyn ma specyficzny kolor, zapach i konsystencję, dzięki czemu łatwo jest określić, co wycieka.

RELATED: Wyciek płynu z samochodu? (Jak zidentyfikować płyn)

2. Uważnie słuchaj

Jeśli ściszymy radio, możemy usłyszeć nietypowe dźwięki, które powiedzą nam, co jest nie tak. Skrzypienie lub trzeszczenie może pochodzić z zawieszenia, a piszczenie i tykanie może być spowodowane ślizganiem się paska pod maską.

Jeśli piszczenie słychać tylko podczas uruchamiania hamulców, być może trzeba wymienić klocki. Dźwięk ten zamieni się jednak w zgrzytanie, ponieważ metal styka się z metalem na wirnikach hamulcowych. Dodatkowo, uszkodzona skrzynia biegów może powodować odgłosy zgrzytania.

Jeśli słychać odgłos walenia lub wyskakiwania, może to być wsteczny zapłon pochodzący z uszkodzonego układu zapłonowego. Wszelkie odgłosy bulgotania wskazują, że powietrze miesza się gdzieś z płynem. Być może jest to problem z układem chłodzenia, który może powodować przegrzewanie się silnika.

3. Zwróć uwagę

Organizm potrafi rozpoznać, kiedy coś jest nie tak. Gdy trzymasz ręce na kierownicy, możesz wyczuć, że coś jest nie tak z jazdą.

Trzęsienie i wibracje mogą być spowodowane przez opony, koła lub zawieszenie. Jednak również zużyte mocowania skrzyni biegów i silnika mogą powodować dziwne wibracje.

Jeśli samochód zaczyna ściągać w określonym kierunku, należy sprawdzić opony i koła. W przeciwnym razie może być coś nie tak z zawieszeniem. Jeśli ściąganie występuje tylko podczas hamowania, być może zacisk hamulcowy jest zablokowany lub zużyta jest tarcza. Ponadto hamulce stają się gąbczaste, gdy poziom płynu hamulcowego jest niski lub w przewodach znajduje się powietrze. Można to łatwo naprawić, dolewając płynu hamulcowego lub zlecając odpowietrzenie układu.

Jeśli układ kierowniczy nie jest dobrze wyczuwalny, będziesz mieć problemy z kontrolowaniem pojazdu. Drążki kierownicze odpowiadają za utrzymanie kół przednich w jednej linii, tak aby kierowały się jednocześnie. Problem może dotyczyć tej ważnej części lub po prostu może brakować płynu.

RELATED: 15 najczęstszych problemów i usterek w samochodach (sprawdź przed zakupem)

4. Użyj nosa

Prawdopodobnie mógłbyś się obejść bez większości zapachów samochodowych, ale nos jest doskonałym narzędziem diagnostycznym, jeśli coś jest zepsute. Jeśli w kabinie czuć pleśń lub grzyby, prawdopodobnie trzeba wymienić filtr powietrza w kabinie. Może to jednak wskazywać również na problem z układem klimatyzacji.

Zapach spalenizny wskazuje na pożar. Może być również widoczny dym. Jeśli dzieje się to podczas hamowania, być może hamulce zostały zbyt mocno wciśnięte, ale przyczyną tego zapachu może być także zużyte sprzęgło. Co gorsza, płyn może wyciekać na gorący wydech lub silnik.

W większość dni wolelibyśmy poczuć słodki zapach, ale gdy dotyczy on samochodu, nigdy nie jest to dobra wiadomość. Płyn chłodzący wydziela słodki zapach, co często oznacza, że gdzieś jest nieszczelność. Jeśli nie zostanie on usunięty, silnik może ulec trwałemu uszkodzeniu.

W przypadku silnego zapachu paliwa lub spalin należy natychmiast obejrzeć pojazd. Jakiekolwiek spaliny w kabinie mogą prowadzić do zatrucia tlenkiem węgla i śmierci.

Koszt profesjonalnej diagnostyki samochodowej

Koszt zdiagnozowania problemów z samochodem może wynieść od 50 do 200 dolarów. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą wpłynąć na cenę.

Typ samochodu i problem, z jakim się borykasz, to tylko niektóre z nich. Ponadto rejon, w którym mieszkasz, ma ogromny wpływ na cenę robocizny samochodowej.