loader
Pasty polerskie

Jakie pasty polerskie wybrać? cz. I

Każda osoba, która ma samochód, bardzo chciałaby, aby był on sprawny pod kątem mechanicznym i wizualnym. Zadbany samochód stanowi niewątpliwie wizytówkę człowieka, dlatego każdy posiadacz samochodu powinien dowiedzieć się, jak należy o niego dbać.

Błyszczący samochód to prawdziwa przyjemność. Co jednak zrobić, kiedy nasz samochód nie należy do najnowszych, a jego lakier stał się matowy? Warto w takich sytuacjach przemyśleć zastosowanie past polerskich, które nadają lakierowi nowego życia, a dodatkowo uchronią go przed rysami, otarciami i mikrouszkodzeniami. Jak wybrać idealną pastę polerską? O tym dowiemy się w poniższym artykule. 

W jaki sposób wypolerujemy lakier samochodowy?

Na początku zajmiemy się metodami polerowania karoserii naszego samochodu. Można dokonać tego na dwa sposoby, czyli mechanicznie i ręcznie. Druga metoda niestety jest bardzo męcząca i potrzeba wiele czasu, aby efekty były zadowalające. Do kolejnych wad tej techniki zaliczyć można również fakt, iż usuwa ona jedynie płytkie zadrapania. Prawdopodobnie nigdy nie osiągniemy takiego efektu jak w  przypadku zastosowania metody mechanicznej. Niestety jest to jednak często jedyny ze sposobów na odświeżenie powłoki naszego samochodu. Dzięki polerce samochodowej można w szybki sposób odnowić karoserię. Warto jednak stawiać na produkty profesjonalne, a nie na specyfiki dostępne w dyskontach. Sięgamy tylko po preparaty sprawdzonych producentów, które cieszą się dobrymi opiniami. Stawiamy na preparaty przeznaczone do obróbki maszynowej, najlepiej znanej, niemieckiej firmy Menzerna. 

Czym jest polerowanie maszynowe lakieru za pomocą pasty polerskiej?

Polerowanie mechaniczne sprawia, że uzyskać można idealną gładkość i połysk powłoki. Proces ten przebiega w kilku etapach. Na początku likwidowane są wszelkie rysy i defekty z użyciem specjalistycznej, elektrycznej polerki, padów oraz past polerskich. Głównym składnikiem, jaki znaleźć można w pastach ściernych jest ścierniwo, zwane też ziarnem polerskim. Cząsteczki dokładnie wnikają w szczeliny i wypełniają rysy. Wiele osób porównuje ten proces do ścierana martwego naskórka z użyciem peelingu. 

Wypolerowany lakier

Co warto wiedzieć o pastach polerskich?

Wielkość i twardość ziarna polerskiego

O tym, z jaką siłą usuwane będą ryzy, decyduje grubość ziarna. Zastosowanie nieco grubszych ziaren z mocnych pastach polerskich sprawia, że rysy zlokalizowane głębiej usuwane są skuteczniej. Takie ziarno stosuje się do uciążliwych zarysowań. Niestety grubsze ziarno sprawia, że pogarsza się znacząco jakość wykończenia. Ścierniwo o średniej degradacji sprawi, że głębsze rysy nie zostaną usunięte skutecznie, jednak powłoka wykończeniowa będzie prezentowała się znacznie lepiej, niż w przypadku grubego ścierniwa. Produkty polerskie służące do wykańczania pracy mają zazwyczaj ścierniwo o małej wielkości. Na samym końcu stosuje się pasty finiszowe, które w szybki sposób odświeżają lakier. 

Ziarno polerskie o zmiennej wielkości

Niektóre pasty polerskie zawierają ścierniwo o różnej wielkości. Ziarno to często ściera się w trakcie pracy i wraz z jej upływem zmniejsza swoją wielkość. Taki produkt cechuje się wieloma walorami ścierającymi i wykończeniowymi. Na początku dana pasta usuwa nieco większe zarysowania, natomiast końcowy etap służy idealnemu wykończeniu powłoki. Dzięki temu można uzyskać optymalny połysk. Takie pasty znaleźć można pod nazwą jednoetapowych past polerskich- One Step Polish. Idealnym przykładem pasty o zmiennej ziarnistości jest Menzerna HCC 400, która jest jednym z najchętniej kupowanych produktów.